Ferraty - klettersteigy v Rakousku


Feraty jsou dobrá adrenalínová zábava pro ty z nás, z kterých už nikdy (horo)lezec nebude. Z důvodu nadměrného nadržení na feratistické zážitky jsem v průvodcích vyšmejdil několik obtížných klettersteigů (ferat) v Rakousku. Určitě si nezadají s feratami v Dolomitech. První začínají v Raxech (kousek pod Vídní), což je v dosahu víkendových výpadů. I když i zde platí, čím více na západ, tím více těžších cest přibývá, dá se naplánovat hodnotný program i nedaleko ČR. 
 

Zde je několik návrhů. Kdo se chce přidat, ať se ozve. Naplánujeme to na pevno a vyrazíme.
PS.
Postupně sem budu ukládat i ohlasy a doporučení z ferat, které jsme už slezli.

Charakter: 
Odjezdy soukromým vozem některého z účastníků, vždy v PÁ odpoledne, večerně noční přejezd pod horu, spánek. SO - celodenní náročný program, NE půldenní trochu míň drsný program, odpoledne návrat domů. Spaní: Biváčo ve stanech, když nebude zbytí nahoře na chatách.

Výbava:
Kompletní úvazek (sedan a dva háčky) a blembák!!

Totes Gebirge
PA: Odjezd co to půjde, abychom byli do 19hod v Hinterstoderu. Ještě večer nastoupat na chatu Priel-Shutzhaus (1420m), nocleh na chatě.
SO: Náročný výstup klettersteigem na Gr. Priel 2515m.  Dál přes Shutz hohe (260, 262, 215, 201) na chatu Pühringer hütte.Zde nocleh.
NE:  další klettersteig na Spitzmauer po Stodertaler Steig. Sestup do Hinterstoderu odjezd domů. 
Bonusově: Třeba při blbém počasí sejít v SO dolů do Hinterstederu, přejezd k jezeru Almsee k chatě Seehaus, zde nocleh volně ve stanech u Park. a v NE okruh přes chatu Pühringerhütte. Nahoru po Griesskarsteig s možností výstupu na vyhlídkový vrchol Zvölfer, dolů po Seep-Huber Steig. 
DALŠÍ ALTERNATIVA:
SO: večer přejezd  přes Liezen do Pürggu na cvičnou feratu u lezecké stěny Burgstall.
NE: Ráno na krátkou feratu Burgstall a lezení na cvičných skalách nebo přejezd do Worschach osada Schoonmos 1120m. Krátký klettersteig na ostrý úzký hřebenový vrchol Hochtausing 1823m.
Uskutečněno: 2.- 4. 8. 2002    SUPER, ale makačka.

Dachstein I
Oblast Hallstadt. SO: Jedna z nejnáročnějších klettersteigů v Alpách Seewand. Nedělní program má dvě varianty:
a) noc na chatě Viesberg h. a v NE přes Simony ht. na pěkný klettersteig na vrchol Schoberl a zpět do Hallstadtu. Odjezd až v pozdním odpoledni.
b) zpět dolů do Hallstadtu, noc na Park. NE přejezd přes Bad Aussee do Ober Lupitsch 882m. Odtud okruh přes klettersteig na vrchol Sandling 1717m. 
Plánovaný termín: 6.- 8. 9. 2002

Dachstein II
V oblasti Hoher Dachsteinu. Nástup z Ramsau, parkoviště u hotelu Dachstein 1680m. 
SO: feratou Johan -Dachstein Sudwand klst. nahoru k chatě Seethalerhütte (Dachsteinwartehütte) (obtížnost D-E, převýšení 600m). Odtud  po 618 na nástup klettersteigu po 673 přes Scheichen sp. a dál po 618 na chatu  Guttenberg ht. (nocleh). 
NE: Zpět po 618 na klettersteig na Eselstein.  Dál k lanovce a dolů na parkoviště.
Uskutečněno: 25.- 27. 6. 2004 - SUPER

Rax - Hohewand
Oddechovější víkendovka, o když feraty mají opět velkou obtížnost. Raxy jsou 70 km pod Vídní, takže stačí odjezd v PÁ v podvečer.
SO: V Raxech z Preiner Gscheid obtížným Haid steigem a pak velmi drsným Koenigschusswand steigem vždy k chatě Holzknechthouse 
Béčkaři si můžou dát samostatně žebříkový A.V steig a krátký, ale hezký steig u Otto Hausu.
Spaní na neplaceném a tedy hodně plném tábořišti s WC a teplou vodou (koupání v Schwarzachu)
NE: Přesun do Hohewandu 60 km pod Vídní. Zde některou ze čtyř krátkých, ale záživných feraty a spousty lezeckých cest, z nichž pár je lehkých a tedy vhodných pro nás. 
Např.: 
 Blutspur (stopa po krvi)
 Volerinsteig
 Wahringersteig
 Wildenaursteig
 HTLsteig(Skywalk)
 Turmsteig
Ganghofersteig
Kanzelsteig

Jako zpestření lze ještě zajet kousek níž pod rozdvojku dálnic Graz/Semmering (oblast Wienerwald), kde lze vyléz cestou
Türkensturz steig
na zřízeninu středověkého hradu.
Zn: Lezecký matroš s sebou.

 Uskutečněno 1.-2.6. 2002 - SUPER
 repríza 30.8.-1.9. 2002 opět i se Skywalkem
Jezdíme sem každoročně, tak sledujte plány na vákendovky

Hochtor
Hochtor není typickým feratistickým terénem, neboť k těm několika klettersteigů musí člověk zpravidla překonávat nemalé převýšení, které by při malé obtížnosti cest mohlo drsné feratisty odradit. Je to však monumentální kopec se třemi výraznými vrcholy, takže VHT turisty, pro něž jsou zajištěné úseky vrcholových cest příjemným doplňkem, určitě osloví. Na Hochtor se dá nastoupit z obce Johnsbach cestou 601 z nadmořské výšky 900m. Akčnější přístup umožňující více variant je z údolí Ennsu, kde však budeme nastupovat z výšky 570-590m.n.m. Vystoupit se dá na všěchny tři vrcholy Hochtor (2369m), Planspitze (2117m), či Hochzinödl (2191). Mezi nimi je zasazena ve výšce 1699m základna výstupových cest - chata Hesshütte. 
Na chatu vystoupíme po žebříkové cestě Wasserfallweg.Nad ní příjemně vystoupáme alpskou zahradou k chatě Hesshütte. Od ní vede tupý choďák po kamenném úbočí na Hochzinödl po 662 nebo záživnější cesta 663 na vyhlídkový vrchol Planspitze. Na nejvyšší vrchol Hochtor vede zajištěná cesta 664  Josefinensteig Zpět sestoupíme stejnou cestou, případně náročným prudkým jižním svahem (dle kondice a sněhu - klesání 1100m!) přes Schneeloch do údolí a odtud po 601 zpět nahoru k chatě. Adepti bez vrcholových ambicí nám mohou jít údolím naproti. Noc na chatě Hesshütte.Druhý den se po 601 přehoupneme přes sedlo Sulzkarhund a malebným údolím Sulzkar nastoupíme do soutěsky Hartelsgraben po 665 kolem dalšího vodopádu zpět k Ennsu.
 Jezdíme každoročně s CK Kudrna. Račte se připojit, letos 16.-18.9.2005